Službeni glasnik BiH, broj 15/20

Na osnovu člana 120. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera – službeni prečišćeni tekst ("Službeni glasnik BiH", broj 22/16), ministar pravde Bosne i Hercegovine donosi


PRAVILNIK


O KUĆNOM REDU ZAVODA ZA IZVRŠENJE KRIVIČNIH SANKCIJA, PRITVORA I DRUGIH MJERA BOSNE I HERCEGOVINE


DIO PRVI – UVODNE ODREDBE


Član 1.
(Predmet Pravilnika)

Ovim pravilnikom detaljnije se uređuju organizacija i način života pritvorenika i osuđenih lica u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Zavod), a naročito: prijem, raspoređivanje i smještaj, upoznavanje s kućnim redom i drugim propisima, ishrana, zdravstvena zaštita i provođenje higijenskih mjera, način zadovoljavanja vjerskih potreba, prepiska, prijem posjeta i pošiljki, vrste i količine prehrambenih proizvoda koji se mogu primati, uslovi i način raspolaganja novcem dobivenim kao naknada za rad, nagrade i novčane doznake, način korištenja neprekidnog odmora, održavanje reda i discipline, sistem disciplinskih povreda i sankcija, uslovi i način primjene disciplinskih sankcija, mjere usamljenja, vrste povlastica u Zavodu, uslovi i način korištenja svih povlastica, organizacija kulturnih, obrazovnih i sportsko-zabavnih aktivnosti, slobodnih aktivnosti, boravka na otvorenom prostoru, otpuštanje i pomoć prilikom otpuštanja iz pritvora ili s izdržavanja kazne zatvora, kao i druga pitanja koja su od značaja za uslov i način izdržavanja krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine.

Član 2.
(Upotreba ženskog ili muškog roda)

Izrazi koji su radi preglednosti dani u jednom gramatičkom rodu u ovom pravilniku bez diskriminacije se odnose i na žene i na muškarce.

Član 3.
(Dostupnost teksta Pravilnika)

(1) Tekst ovog pravilnika, u skladu sa Zakonom Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera – službeni prečišćeni tekst ("Službeni glasnik BiH", broj 22/16) (u dalјem tekstu: Zakon), dostupan je osuđenom sve vrijeme boravka u Zavodu, na jezicima i pismima u službenoj upotrebi u Bosni i Hercegovini.

(2) Osuđeni koji je nepismen, ili ne može čitati, gluhonijem je, ili ne poznaje jezik o pravima i obavezama koje ima za vrijeme izdržavanja kazne u Zavodu bit će upoznat u formi koja mu je razumljiva, usmeno ili uz pomoć tumača, u skladu sa Zakonom.

DIO DRUGI – PRIJEM OSUĐENOG


Član 4.
(Prijem i identifikacija osuđenog)

(1) U Zavod se može smjestiti samo lice za koje je nadležni sud donio rješenje o određivanju pritvora, odnosno produženju pritvora ili naredio pritvaranje lica iz nekog drugog razloga ili izrekao kaznu zatvora i izdao nalog Zavodu da to lice primi na izdržavanje kaznene sankcije, mjere pritvora ili druge mjere.

(2) Prilikom prijema osuđenog prvo se provjerava njegov identitet, na osnovu izvršne sudske presude, naloga za izdržavanje kazne, ličnih isprava (lične karte, putne isprave) ili drugih dokumenata pogodnih za utvrđivanje identiteta izdanih od strane nadležnih tijela.

(3) U slučaju sumnje u identitet osuđenog, zaposleni u Zavodu (u dalјem tekstu: službeno lice) zadržat će lice koje se javilo ili je dovedeno radi izvršenja kazne i o tome odmah obavijestiti područni organ policije, koji će preduzeti mjere radi utvrđivanja identiteta.

(4) Ako ovlašteno službeno lice prilikom prijema utvrdi da je osuđeno lice povrijeđeno ili lice izjavi da mu je hitno potrebna intervencija ljekara, neće ga primiti u Zavod prije nego što mu ovlašteno službeno lice koje ga je sprovelo u Zavod ne osigura adekvatan ljekarski tretman u zdravstvenoj ustanovi van Zavoda.

(5) Nakon prijema osuđenog lica, a poslije ljekarskog tretmana opisanog u prethodnom stavu ovog člana, od lica će se oduzeti ljekarski nalazi i predati ljekaru koji ordinira u Zavodu (u daljem tekstu: ljekar), a licu će se izdati pismena potvrda o oduzimanju ljekarskih nalaza.

(6) Zavod izdaje pismenu potvrdu o prijemu osuđenog lica u koju se unosi prezime, ime jednog roditelja i ime osuđenog lica, dan i vrijeme prijema, ime i prezime ovlaštenog službenog lice koje je osuđeno lice sprovelo u Zavod i ime i prezime ovlaštenog službenika koji je u Zavodu primio osuđeno lice.

Član 5.
(Lični pretres i pregled tijela osuđenog)

(1) Prilikom prijema obavlјa se lični pretres i pregled tijela osuđenog.

(2) Lični pretres osuđenog obavlјaju ovlaštena službena lica.

(3) Pregled tijela osuđenog obavlјaju najmanje tri ovlaštena službena lica istog pola kao i osuđeni, u odvojenoj prostoriji i bez prisustva drugih lica.

(4) Ukoliko je potreban, pregled tjelesnih otvora osuđenog obavlјa zdravstveni radnik, u skladu sa Zakonom.

(5) Lični pretres i pregled tijela obavlјa se na način koji ne smije biti ponižavajući i kojim se poštuje psihički i fizički integritet osuđenog i čuvaju njegove lične stvari.

Član 6.
(Postupanje s ličnim predmetima osuđenog)

(1) Prilikom prijema u Zavod obavlјa se pregled ličnih predmeta osuđenog.

(2) Osuđenom licu se privremeno oduzimaju: novac, dragocjenosti, mobilni telefon, stvari koje, u skladu s ovim pravilnikom, osuđeni ne može posjedovati, i druge stvari, odnosno predmeti, podobni za ugrožavanje lica, samopovrjeđivanje, uništavanje imovine i ugrožavanje sigurnosti u Zavodu.

(3) Osuđeni zadržava ortopedska i druga medicinska pomagala, a po odobrenju Odjela za zdravstvenu zaštitu i nužne lijekove.

(4) Kvarljive stvari se, u skladu sa Zakonom, uništavaju, o čemu se sačinjava zapisnik čiji se primjerak uručuje osuđenom.

Član 7.
(Potvrda o privremeno oduzetim predmetima)

(1) O privremeno oduzetim predmetima sačinjava se potvrda koja sadrži sljedeće podatke: broj potvrde, ime i prezime osuđenog, ime jednog od roditelјa, vrstu, količinu, težinu i druga bitna svojstva oduzetih stvari, datum i vrijeme privremenog oduzimanja, a kada se količina stvari označava brojem, broj stvari se upisuje i slovima, potpis službenog lica i potpis osuđenog.

(2) Potvrda o privremeno oduzetim predmetima sačinjava se u tri primjerka.

(3) Primjerak potvrde uručuje se osuđenom, drugi primjerak se ulaže u zavodsku arhivu, a treći na depozit osuđenog.

(4) Ako se privremeno oduzimaju novčanice, upisuje se vrsta valute, apoeni i serijski brojevi novčanica.

(5) Zlato se vaga i upisuje težina te karati ukoliko su na njemu naznačeni.

Član 8.
(Privremeno oduzimanje predmeta koji su u vezi s krivičnim djelom)

(1) Stvari za koje postoji vjerojatnost da su u vezi s drugim krivičnim djelom, privremeno se oduzimaju od osuđenog i o tome se izvještava nadležni organ.

(2) O privremeno oduzetim stvarima sačinjava se zapisnik i izdaje potvrda iz člana 7. stav (1) ovog pravilnika.

(3) Zlato se vaga i upisuje težina te karati ukoliko su na njemu naznačeni.

Član 9.
(Čuvanje privremeno oduzetih predmeta)

(1) Privremeno oduzeti predmeti od osuđenog, u skladu sa Zakonom, stavljaju se na depozit ili se predaju, odnosno dostavljaju o trošku osuđenog lica van Zavoda koje osuđeni odredi.

(2) Oduzete stvari koje nisu predane, dostavljene ili uništene čuvaju se u posebnoj prostoriji Zavoda, osigurane od oštećenja i nestanka.

(3) Devizne novčanice i dragocjenosti čuvaju se u kasi ili na drugom sigurnom mjestu.

Član 10.
(Vraćanje privremeno oduzetih predmeta)

(1) Prilikom otpuštanja s izvršenja kazne, osuđenom se vraćaju privremeno oduzeti predmeti, o čemu se sačinjava zapisnik.

(2) Osuđeni može prilikom izlaska iz Zavoda, na osnovu odobrenih vanzavodskih pogodnosti, preuzeti privremeno oduzete predmete, o čemu se sačinjava zapisnik.

(3) Primjerak zapisnika uručuje se osuđenom.

(4) Zapisnik iz st. (1), (2) i (3) ovog člana potpisuju službeno lice i osuđeni.

Član 11.
(Javlјanje osuđenog po prijemu)

(1) Osuđenom se, odmah po prijemu, omogućava da se javi porodici ili licu koje on odredi, o trošku Zavoda.

(2) Osuđenom se, po prijemu, dozvoljava jedan poziv u trajanju od 10 minuta.

(3) Ukoliko ne uspije uspostaviti vezu, osuđeni ima mogućnost ponovnog zvanja dok ne uspostavi vezu s licem koje je odredio, nakon čega se na njega primjenjuje ograničenje iz stava (2) ovog člana.

Član 12.
(Higijenske mjere)

(1) Neposredno po prijemu u Zavod osuđeni će se okupati i zadužiti s čistom odjećom, obućom, rublјem i postelјinom.

(2) Osuđeni koji prema ličnim dokumentima ima bradu i brkove odnosno bradu ili brkove, može iste zadržati tokom izdržavanja kazne, koji moraju biti uredno podšišani i ne mogu biti duži od 3 cm.

(3) Izuzetno, na obrazloženu molbu osuđenog upravnik Zavoda može odlučiti da osuđeni može pustiti bradu tokom izdržavanja kazne, ukoliko za to postoje vjerski ili zdravstveni razlozi, s tim da ne može biti duža od 3 cm.

(4) U slučaju postojanja zdravstvenih razloga iz stava (3) ovog člana prethodno se pribavlјa mišlјenje ovlaštenog ljekara Zavoda.

(5) Na obrazloženu molbu osuđenog koji prema ličnim dokumentima ima dužu kosu, upravnik Zavoda može odlučiti da osuđeni može zadržati dužu kosu tokom izdržavanja kazne, ukoliko za to postoje opravdani razlozi, s tim da ne može prijeći preko ramena.

(6) U slučaju potrebe, zdravstveni radnik obavit će dezinfekciju i dezinsekciju osuđenog i preduzeti druge neophodne higijenske mjere.

(7) Prilikom pregleda i preduzimanja higijenskih mjera poštuje se ličnost i dostojanstvo osuđenog.

Član 13.
(Ljekarski pregled)

(1) Neposredno poslije prijema u Zavod, a najkasnije u roku od 24 sata, dežurni lječnik obavlјa zdravstveni pregled osuđenog.

(2) Na zahtjev osuđenog ili zbog uočenih zdravstvenih smetnji tokom prijema, pregled se obavlјa bez odgađanja.

(3) Prvi zdravstveni pregled se sastoji od vizuelnog pregleda tijela osuđenika, uzimanja anamnestičkih podataka, podataka o akutnim i hroničnim obolјenjima, provjere i mjerenja osnovnih tjelesnih funkcija (disanje, pritisak, motorika i sl.).

(4) Pri prvom zdravstevnom pregledu radi se puni laboratorij, uzima se krv i urin koji se testiraju na opojna sredstva i zarazne bolesti.

(5) Prilikom prvog pregleda otvara se zdravstveni karton osuđenika i unose se podaci do kojih se došlo prilikom prvog pregleda.

Član 14.
(Prijemno odjeljenje)

(1) Nakon stupanja u Zavod, u skladu sa Zakonom, osuđeni se upućuje u prijemno odjeljenje, gdje se može zadržati najduže 30 dana, odnosno najduže 15 dana, u skladu s članom 150. Zakona.

(2) Za svakog osuđenog formira se dosje u koji se unose matični broj u Zavodu i podaci o osuđenom.

(3) Detaljni podaci se unose u skladu s Uputstvom o matičnim knjigama, dosjeu i načinu određivanja tretmana zatvorenika.

(4) Službena lica uzimaju od osuđenog otiske papilarnih linija s prstiju, mjere njegovu tjelesnu težinu i visinu, bilježe lični opis, lične znake, tetovaže i druga obilježja ukoliko ih ima te osuđenog kojem je izrečena kazna zatvora preko šest mjeseci fotografiraju.

(5) U prijemnom odjeljenju ličnost osuđenog se upoznaje s psihološkog, pedagoškog, kriminološkog, socijalnog, zdravstvenog i sigurnosnog stajališta.

DIO TREĆI – POLOŽAJ OSUĐENOG


Član 15.
(Prava osuđenog)

Osuđeni koji je upućen u Zavod ostvaruje, u skladu sa Zakonom, prava na: čovječno postupanje, smještaj, slobodno vrijeme, higijenu, ishranu, odjeću, rublјe i obuću, upućivanje podnesaka, dopisivanje, telefonski razgovor, pravnu pomoć, posjete, boravak u posebnoj prostoriji, prijem paketa, prijem novčanih pošilјki, rad i prava na osnovu rada, zdravstvenu zaštitu, obavještavanje, obrazovanje, ostvarivanje vjerskih prava, pritužbe i žalbe i sudsku zaštitu.

Član 16.
(Smještaj osuđenog)

(1) Smještaj osuđenog odgovara savremenim zdravstvenim, higijenskim i prostornim uslovima i mjesnim klimatskim prilikama.

(2) Smještaj osuđenog s invaliditetom je primjeren vrsti i stepenu njegovog invaliditeta.

Član 17.
(Prostorije u kojima osuđeni borave)

(1) Prostorije u kojima osuđeni u Zavodu žive i rade su čiste, suhe, prozračene, zagrijane i dovolјno osvijetljene kako prirodnim, tako i umjetnim svjetlom koje omogućuje čitanje i rad bez smetnji za vid.

(2) Lica koja borave u spavaonici za jedno lice imat će najmanje sedam kvadratnih metara prostora, a ona koja borave u zajedničkim spavaonicama imat će najmanje četiri kvadratna metra po licu i ne manje od deset kubnih metara po licu.

(3) Osuđenima se osigurava prostor za dnevni boravak.

(4) Prostor za dnevni boravak ima tehničke uslove za korištenje radio i televizijskog aparata.

(5) Prostorije u Zavodu imaju primjerenu sanitarnu opremu koja omogućuje obavljanje fizioloških potreba u čistim uslovima kad god to osuđeni želi, uz osiguranje privatnosti.

(6) Prostorije u kojima osuđeni borave, rade i hrane se, zagrijavaju se u zimskom periodu. Zagrijavanje prostorija ovisi o klimatskim uslovima, a po pravilu traje od 15. oktobra do 15. aprila. Ukoliko vremenski uslovi ili drugi objektivni razlozi to iziskuju, upravnik Zavoda može skratiti ili produžiti sazonu grijanja.

(7) Dezinfekcija sanitarnih uređaja, drugih instalacija i inventara u Zavodu obavlja se, po pravilu, tromjesečno.

(8) Krečenje prostorija u kojima su smješteni osuđeni obavlja se u pravilu najmanje jednom u tri godine, a druge higijenske preventivne mjere preduzimaju se po potrebi ili po nalogu nadležnog organa.

Član 18.
(Odjeća, rublјe i obuća)

(1) Osuđenom se osigurava odjeća, obuća, rublјe i postelјina.

(2) Za vrijeme rada osuđenom se osigurava radna odjeća i obuća.

Član 19.
(Ležaj, dušek i posteljina)

(1) Svakom osuđenom se osigurava poseban ležaj s pripadajućim dušekom i postelјinom.

(2) Postelјina se sastoji od: jastuka, jastučnice, plahte, deke i navlake za deku.

(3) Jastučnice, plahte i navlake osuđenih mijenjaju se dva puta mjesečno, a po potrebi i češće.

Član 20.
(Čuvanje stvari dobivenih na upotrebu)

Osuđenom se priopćava da je dužan čuvati i održavati stvari dobivene na upotrebu i tom prilikom potpisuje listu zaduženja.

Član 21.
(Stvari za ličnu upotrebu)

(1) Za vrijeme izvršenja kazne osuđeni može posjedovati:

a) pribor za održavanje lične higijene

b) pribor za brijanje koji ne ugrožava sigurnost

c) ortopedska pomagala

d) pribor za pisanje

e) pribor za čišćenje odjeće i obuće

f) ručni sat, vjenčani ili zaručnički prsten

g) stvari i literaturu za vjersku upotrebu

h) knjige

i) vlastitu postelјinu

j) rublјe, odjeću i obuću

k) lulu, duhan i cigarete, kao i odjeću i obuću za fizičku aktivnost.

(2) Osuđeni može imati kod sebe stvari u količini kojom se ne narušava sigurnost i red, a u svakom pojedinačnom slučaju, da li je pojedini osuđeni narušio red, odluku donosi načelnik službe za osiguranje.

(3) Zavod osuđenom osigurava poseban ormar za odlaganje stvari koje može koristiti u Zavodu.

(4) Ministarstvo pravde će donijeti pravila u kojima će utvrditi uslove pod kojima osuđena lica mogu nositi svoju postelјinu, rublјe i obuću te odjeću i obuću za fizičku aktivnost.

(5) Osuđenim licima koja nemaju novčanih sredstava, Zavod će osigurati sredstva za ličnu higijenu (ručnik, sapun, deterdžent, četkicu i pastu za zube, ženama higijenske uloške, itd.) po potrebi.

Član 22.
(Održavanje lične i opće higijene)

(1) Osuđeni, u skladu sa Zakonom, mora održavati ličnu higijenu, higijenu odjeće, obuće i prostorija u kojima boravi, a Zavod mu mora osigurati pribor i sredstva za održavanje higijene ukoliko osuđeni nema sredstava za to.

(2) Ukoliko osuđeni nije u stanju ispunjavati obaveze iz stava (1) ovog člana, Zavod mu pruža odgovarajuću pomoć.

(3) Osuđenom se omogućava kupanje i voda za kupanje jednom dnevno, u uslovima kojima se osigurava njegova privatnost. Prostorija za kupanje mora biti odgovarajuće opremlјena i zagrijana.

(4) Osuđeni mora biti uredno podšišan i obrijan te uredno održavati kosu. Šišanje se osigurava jednom mjesečno.

(5) Izuzetno od stava (4) ovog člana, ukoliko osuđeni nosi brkove, odnosno ukoliko mu je odobreno nositi bradu ili dužu kosu, mora ih uredno održavati. Nošenje brade, brkova ili duže kose može se privremeno ograničiti iz sigurnosnih ili higijenskih razloga, dok ti razlozi postoje. O razlozima odlučuje ljekar Zavoda ili načelnik službe za osiguranje.

(6) Osuđenom se za vrijeme izdržavanja kazne osigurava mjesto za čišćenje i održavanje odjeće i obuće. Pranje, sušenje i peglanje rublјa i odjeće, kao i postelјine obavlјa se u zajedničkoj praonici Zavoda. Za pranje odjeće i obuće zatvorenik je dužan platiti Zavodu iznos koji Zavod odredi.

(7) Sve prostorije Zavoda moraju se propisno održavati i redovno čistiti. Poslove održavanja i čišćenja prostorija Zavoda obavljaju zatvorenici u trajanju do dva sata na dan bez novčane naknade.

Član 23.
(Zabrana pušenja i korištenja psihoaktivnih supstanci)

(1) Osuđenicima je zabranjeno posjedovati i uživati alkoholna pića i psihoaktivne supstance.

(2) Pušenje duhana se uređuje u skladu sa Zakonom koji uređuje zaštitu stanovništva od izloženosti duhanskom dimu.

(3) Zabranjeno je pušenje u sobi u kojoj borave osuđenici, dnevnom boravku i u radnim prostorijama. U Zavodu postoji prostor koji je određen za pušenje.

Član 24.
(Zdravstvena zaštita)

(1) Zavod osigurava osuđenom sve potrebne uslove za ostvarivanje zdravstvene zaštite koja je utvrđena Zakonom.

(2) Zavod osigurava lijekove s pozitivne liste.

(3) Zavod ima posebnu prostoriju za obavlјanje zdravstvenih pregleda i posebnu bolesničku sobu. Prostorija i soba moraju biti dovoljno prostrane, osvijetljene prirodnim i vještačkim svjetlom, prozračene, čiste, zagrijane i opremljene odgovarajućim sanitarnim uređajima s hladnom i toplom vodom.

(4) Posebna prostorija za obavljanje zdravstvenih pregleda mora imati:

a) odgovarajući broj stolova i stolica

b) stol za pregled

c) paravan za osiguravanje privatnosti osuđenog

d) ormar za smještaj lijekova koji se zaključava

e) ormar za odlaganje zdravstvene dokumentacije

f) stetoskop

g) aparat za mjerenje krvnog pritiska

h) neurološki čekić i lampu

i) podnu lampu za pregled

j) digitalni glukometar

k) jednokratne testove za dijabetes

l) špatule

m) sterilizator

n) termometar

o) aparat za davanje kisika s bocom

p) set za reanimaciju

q) negatoskop za pregled rendgen filmova

r) pribor za prvu pomoć

s) hirurški set instrumenata za male hirurške intervencije u kaseti

t) zavojni i drugi potrošni medicinski materijal, kao i drugu neophodnu opremu za zdravstveni pregled i obavlјanje ambulantnih intervencija.

(5) Ljekarna i ormar za smještaj lijekova u svakom momentu moraju sadržavati dovoljnu količinu odgovarajućih i upotrebljivih lijekova.

(6) Bolesnička soba mora imati odgovarajući broj kreveta i noćnih stolića.

(7) Kada je bolničko liječenje organizovano u Zavodu, o pojedinim pitanjima koja se odnose na način života i rada osuđenih odlučuje upravnik Zavoda, na prijedlog zdravstvene službe.

Član 25.
(Liječenje osuđenog uz njegov pristanak)

(1) Liječenje osuđenog, u skladu sa Zakonom, provodi se uz njegov pristanak.

(2) Ako osuđeni odbijanjem liječenja ili hrane ozbilјno ugrozi svoje zdravlјe ili život, primijenit će se medicinske mjere koje odredi ljekar, u skladu sa Zakonom.

(3) Upućivanje osuđenih lica na liječenje u zdravstvenu ustanovu van kruga Zavoda vrši načelnik zdravstvene službe. U slučajevima kada načelnik zdravstvene službe odredi upućivanje osuđenog lica u zdravstvenu ustanovu, o tome se obavještava upravnik Zavoda.

(4) Upravnik Zavoda dužan je preduzeti neophodne korake kako bi se osiguralo da osuđeno lice koje je upućeno u zdravstvenu ustanovu i dalje bude pod sigurnim nadzorom.

(5) Kada se radi o pritvorenicima, upravnik vrši konsultacije sa sudom koji vodi krivični postupak. Ako sud da takav nalog u pisanom obliku, upravnik vrši konsultacije s policijom radi odlučivanja o odgovarajućim sigurnosnim uslovima pritvorenog lica koje se upućuje u zdravstvenu ustanovu bilo kojeg od entiteta.

Član 26.
(Zdravstveni pregled i medicinska dokumentacija)

(1) Zdravstveni pregled se obavlјa pojedinačno i na način kojim se poštuje ličnost i dostojanstvo osuđenog.

(2) Zdravstveni pregled osuđenog, u skladu sa Zakonom, vrši se samo u prisutnosti dežurnog ljekara i najmanje jednog medicinskog tehničara, osim ako dežurni ljekar drugačije zatraži o čemu se sačinjava službena zabilješka.

(3) Podaci do kojih se došlo na osnovu pregleda unose se u protokol i zdravstveni karton osuđenog.

(4) Medicinska dokumentacija osuđenog, koju je osuđeni donio sa sobom u Zavod, koju je Zavodu dostavio drugi zavod u kojem je osuđeni ranije služio kaznu, kao i dokumentacija o zdravstvenom stanju koja se formira u Zavodu, dostavlja se drugom zavodu u slučaju premještaja.

(5) Osuđeni može, u skladu sa Zakonom, fotokopirati svoju medicinsku dokumentaciju o svom trošku.

Član 27.
(Davanje informacija o zdravstvenom stanju)

(1) Osuđeni ima pravo biti upoznat s nalazima o svom zdravstvenom stanju i sadržajem svog zdravstvenog kartona, u skladu s propisima koji uređuju zdravstvenu zaštitu.

(2) Član porodice ili drugo lice koje osuđeni odredi može dobiti informaciju o zdravstvenom stanju osuđenog od zdravstvene službe, u skladu s propisima koji uređuju zdravstvenu zaštitu.

(3) Zdravstvena služba dužna je upoznati ostale zaposlene u Zavodu koji su u direktnom kontaktu s osuđenim ukoliko osuđeni ima zarazne i prenosive bolesti, kako bi znali preventivno djelovati prilikom kontakta koji bi im mogao ugroziti zdravlje.

Član 28.
(Pridržavanje mjera zdravstvene zaštite)

Osuđeni preduzima neophodne mjere u cilјu zaštite zdravlјa i higijene i primjenjuje uputstva zdravstvene službe o provođenju liječenja i sprječavanju zaraznih bolesti.

Član 29.
(Propisivanje terapije)

Dežurni ljekar propisuje terapiju i organizuje način njenog izdavanja, davanja i evidentiranja.

Načelnik zdravstvene službe propisuje koje lijekove osuđeni može imati kod sebe.

Član 30.
(Nabavka lijekova i ortopedskih pomagala)

Po odobrenju ljekara Zavoda, osuđeni može nabavljati lijekove kojih nema u Zavodu i ortopedska pomagala o svom trošku ili ih primati od članova porodice ili bliskih lica.

Član 31.
(Čuvanje podataka o zdravstvenom stanju)

Zdravstveni radnik čuva, kao profesionalnu tajnu, sve podatke do kojih dođe tokom pregleda i liječenja bolesnika, osim u slučaju kada je oslobođen obaveze čuvanja tajne na osnovu posebnog propisa.

Član 32.
(Javlјanje na ljekarski pregled)

(1) Osuđeno lice se za ljekarski pregled može javiti svakog dana nadležnom pripadniku službe osiguranja, koji ga u njegovoj prisutnosti naručuje na pregled.

(2) Pregled iz stava (1) ovog člana u pravilu treba biti organizovan istog dana ili najkasnije narednog dana, kada se upisuje u knjigu ljekarskih pregleda i osuđeni sprovodi do ljekara.

(3) Prilikom prijavljivanja, osuđeni nije dužan navoditi razloge za ljekarski pregled.

(4) U hitnim slučajevima, svako službeno lice Zavoda je obavezno zatražiti pravovremeno pružanje stručne ljekarske pomoći osuđenom.

(5) Redovno radno vrijeme zdravstvene službe Zavoda određuje se u skladu s uslovima života i rada osuđenih u Zavodu.

(6) Osuđeni mora biti obavješten o redovnom radnom vremenu zdravstvene službe.

Član 33.
(Zdravstvena zaštita iz oblasti stomatologije)

(1) Osuđenom se mora omogućiti zdravstvena zaštita iz oblasti stomatologije.

(2) Stomatološke usluge može pružati samo doktor stomatologije.

(3) Zdravstvenu zaštitu iz oblasti stomatologije Zavod osigurava u skladu s općim propisima koji uređuju zdravstvenu zaštitu.

(4) Zavod ima stomatološku ambulantu i osigurava odgovarajuću opremu, pribor i materijal za liječenje, popravku i vađenje zuba.

(5) Stomatološka protetika se, u skladu s propisima iz oblasti zdravstva, omogućuje u pravilu na trošak lica koje to zahtijeva.

Član 34.
(Ishrana)

(1) Osuđenim licima osiguravaju se tri obroka dnevno (doručak, ručak i večera) koji se daju u pravilnim razmacima s odgovarajuće pripremljenom, posluženom i raznovrsnom hranom.

(2) Osuđeniku se osigurava pribor za jelo i to: kašika, posuda za hranu i čaša za vodu, koje dobiva sa svakim obrokom i koje nakon objedovanja vraća Zavodu, u istoj količini i kvaliteti.

(3) Najmanje dva puta sedmično osuđenom licu se osigurava svježe voće i povrće u skladu s godišnjim dobom i mogućnostima Zavoda. Posluženi obroci moraju zadovolјavati higijenske standarde.

(4) Osuđenom licu se, u skladu sa Zakonom, osigurava ishrana vodeći računa o njegovim vjerskim uvjerenjima, a prema mogućnostima Zavoda.

(5) Sanitarni i tehnološki tehničar, a u slučaju njihovog odsustva ljekar, dužni su svakog dana vršiti pregled namirnica koje služe za pripremanje jela.

(6) Lica iz stava (5) ovog člana su dužna svakog dana, obići kuhinju i provjeriti higijenske uslove, način pripremanja hrane, kvalitet namirnica i kaloričnu vrijednost hrane, kao i zdravstveno stanje lica koja rade u kuhinji.

(7) Lica zadužena za pripremanje hrane dužna su od svakog pripremljenog jela ostaviti, u posebnu posudu, manju količinu hrane kako bi, prema potrebi, mogla biti pregledana i nakon završenog obroka. Uzorci hrane čuvaju se u posebnom hladnjaku 72 sata.

(8) Oboljelim osuđenicima, trudnicama kojima je iz zdravstvenih razloga potrebna posebna ishrana, hrana se priprema prema prijedlogu ljekara, a u skladu s odredbama ovog pravilnika i objektivnim mogućnostima Zavoda.

(9) Zapažanja i nalazi o obilasku kuhinje unose se u knjigu kontrole kuhinje i o tome se izvještava upravnik Zavoda.

Član 35.
(Odbijanje uzimanja hrane)

(1) Ako osuđenik ili pritvoreno lice odbije primiti hranu, o tome se odmah obavještava upravnik Zavoda, sud koji vodi postupak i Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine.

(2) Osuđeno lice koje odbije uzimati hranu, smješta se po pravilu u stacionar, svakodnevno ga kontrolira ljekar i sve bitne promjene njegovog zdravstvenog stanja unosi u zdravstveni karton, o čemu redovno izvještava upravnika Zavoda.

(3) Ako uslijed odbijanja hrane budu ugrožene vitalne funkcije osuđenika, o preduzimanju neophodnih medicinskih mjera, bez pristanka osuđenika, odluku donosi ljekar ili stručni tim ljekara kada je to posebnim zakonom ili drugim propisom određeno.

(4) Stručni tim iz stava (3) ovog člana, formira zavodski ljekar uz saradnju i konsultacije s upravnikom Zavoda i sudom koji vodi krivični postupak, ako posebnim zakonom ili drugim propisima nije drugačije uređeno.

(5) Ukoliko je lice koje odbija hranu pritvorenik, o potrebi preduzimanja mjera iz stava (3) ovog člana, Zavod izvještava sud koji vodi krivični postupak i Ministarstvo pravde.

(6) U postupanju ljekara s osuđenim licima, koja štrajkuju glađu ljekari će osim propisa iz oblasti izvršenja krivičnih sankcija uzimati u obzir propise iz oblasti zdravstva u Bosni i Hercegovini, kao i međunarodne standarde i propise u vezi s etičkim postupanjem ljekara s licima koja štrajkuju glađu.

Član 36.
(Jelovnik)

(1) Sadržaj ishrane osuđenog i pritvorenog lica utvrđuje se sedmično jelovnikom.

(2) Jelovnik sastavlјa kuhar, uz pribavlјeno mišlјenje ljekara, a odobrava ga upravnik Zavoda.

(3) Jelovnik se objavlјuje najkasnije posljednjeg dana u nedjelji za narednu nedjelju.

(4) Jelovnik se sastoji od najmanje dva jela u skladu s mogućnostima Zavoda i nutritivnim vrijednostima koje obrok mora zadovoljiti.

(5) Objavljeni jelovnik se može iz opravdanih razloga izmijeniti, s tim što se izmjene objavljuju dan ranije.

Član 37.
(Kantina)

(1) Osuđenom se omogućava o svom trošku, radnim danom, dva puta nedjelјno, iz trgovine - kantine Zavoda nabavlјati prehrambene i druge stvari za ličnu upotrebu. Radno vrijeme kantine i cijene u kantini moraju biti određene i istaknute.

(2) Nabavka u kantini se vrši na način da vođa paviljona prikupi narudžbe od osuđenih lica, dodijeli im brojeve zaprimanja naružbe, pod kojom se i vodi narudžba, za koje uporedo vodi knjigu narudžbi, a koju nakon realizovane nabavke iz kantine predaje komandantu smjene na kontrolu.

(3) Nakon što vođa smjene zaprimi narudžbu i dodijeli broj, prekontroliše narudžbu da li odgovara potrebama osuđenog te stavlja službenu zabilješku ako nešto s popisa ne odgovara ličnim potrebama osuđenog ili dosadašnjem načinu trošenja i konzumiranja. Ako nema primjedbi, sve prikupljene narudže šalje u kantinu pod brojevima koje je dodijelio, nakon što kantina spremi pakete prema narudžbama, vođa paviljona će prekontrolisati da li je isporuka u skladu sa narudžbom te ukoliko jeste osuđeno lice svojim potpisom ovjerava prijem narudžbe, a ta potpisana narudžba ide na likvidaturu.

(4) Na narudžbi moraju jasno biti naznačene cijene i količine.

(5) Prilikom opskrbljivanja kantine uvažavaju se opravdani zahtjevi osuđenih. Ako u kantini Zavoda nije moguće osigurati odgovarajuće stvari, Zavod osigurava nabavku stvari na drugi odgovarajući način.

(6) Osuđeni može mjesečno nabavlјati prehrambene i druge stvari za ličnu upotrebu u visini iznosa prosječne plate u Bosni i Hercegovini za prethodni mjesec.

Član 38.
(Dopisivanje)

(1) Osuđeniku je dozvoljeno dopisivati se o svom trošku.

(2) Dopisivanje se može ograničiti kao posljedica disciplinskog prekršaja u skladu sa Zakonom.

(3) Pisma koja su zadržana na osnovu odluke o uskraćivanju dopisivanja odlažu se u dosje. Osuđeni se obavještava o odlaganju pisma.

(4) Osuđenik prima i šalјe pismo u zatvorenoj koverti.

(5) Nijedan službenik ne smije otvoriti pismo.

(6) Izuzetno od stava (5) ovog člana, pismo se može otvoriti i pregledati u prisutnosti osuđenika u sljedećim slučajevima:

a) ukoliko postoji sumnja da se u koverti nalazi nedozvoljena stvar, koverta će se otvoriti i pregledati u prisutnosti osuđenog lica koje šalјe ili prima pismo, a nedozvolјene stvari će se oduzeti

b) ukoliko ovlašteni zavodski službenik ima razloga da osnovano sumnja da pismo sadrži tekst ili predmete koji imaju za cilj ometanje izvršenja pravde u bilo kojem krivičnom postupku, da budu iskorišteni za pripremu ili činjenje krivičnog djela, ugrožavanje reda i sigurnosti u Zavodu ili da budu javno objavljeni putem medija bez prethodnog odobrenja, pismo će se otvoriti i pregledati u prisutnosti osuđenog lica

c) osuđenicima koji izdržavaju kaznu dugotrajnog zatvora u skladu s članom 192. Zakona.

(7) Prijem i otpremanje pošte vrši se preko Zavoda.

Član 39.
(Podnesci)

(1) Osuđeni može bez ograničenja i nadzora upućivati podneske braniocu, sudovima, ombudsmenu za ljudska prava, inspektorima za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde BiH i međunarodnim organima i organizacijama za zaštitu lјudskih prava.

(2) Strani državlјanin, odnosno lice bez državljanstva, može slati podneske, u skladu sa Zakonom.

(3) Osuđeni podneske prima i upućuje preko Zavoda u zatvorenoj koverti, o svom trošku, o čemu se izdaje potvrda.

(4) Na molbu osuđenog koji nema novčanih sredstava, upravnik Zavoda, u skladu sa Zakonom, može odobriti slanje podnesaka o trošku Zavoda.

Član 40.
(Telefoniranje)

(1) Osuđeni koji je razvrstan u zatvoreno odjelјenje može telefonirati najviše četiri puta nedjelјno, a osuđeni koji je razvrstan u poluotvoreno i otvoreno odjelјenje može telefonirati svakodnevno, u skladu s mogućnostima Zavoda.

(2) Zavod osigurava potreban broj telefonskih govornica, zavisno od broja osuđenih.

(3) Telefoniranje se obavlјa na osnovu rasporeda koji se unaprijed objavlјuje.

(4) Telefonski razgovori ukupno traju, po pravilu, najduže petnaest minuta.

(5) Telefonski razgovor se obavlјa na jeziku po izboru i o trošku osuđenog.

(6) Izuzetno, kada postoje opravdani razlozi, Zavod može vršiti kontrolu telefonskih razgovora, o čemu se obavještava osuđenik.

(7) Osuđeniku koji izdržava kaznu dugotrajnog zatvora vrši se kontrola telefonskih razgovora u skladu s članom 192. Zakona.

(8) Telefoniranje može ograničiti samo sud ili upravnik Zavoda kao disciplinsku sankciju, u skladu sa Zakonom i propisima donesenim na osnovu Zakona.

Član 41.
(Obavještavanje)

(1) Osuđeni može nabavlјati knjige, časopise i druga sredstva javnog obavještavanja izdana, odnosno proizvedena u zemlјi i inostranstvu.

(2) Zavod ima biblioteku s dovolјnim brojem knjiga iz različitih oblasti.

(3) Biblioteka obavezno ima tekst važećeg Krivičnog zakona, Zakona o krivičnom postupku BiH, Zakona Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera, Zakona o pomilovanju, podzakonskih akata koji su doneseni na osnovu Zakona Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera, kao i tekstove potvrđenih međunarodnih akata koji se odnose na izvršenje krivičnih sankcija i zaštitu osnovnih lјudskih prava i sloboda.

(4) Zavod sarađuje s bibliotekama, a prema potrebi osigurava i druga audio-vizuelna sredstva javnog obavještavanja.

(5) Osuđenom je dozvolјeno knjige i druga sredstva javnog obavještavanja iznositi iz biblioteke radi korištenja u slobodno vrijeme.

(6) Način izdavanja i korištenja knjiga i drugih sredstava javnog obavještavanja određuje upravnik Zavoda.

Član 42.
(Obrazovanje)

(1) Zavod organizuje opismenjavanje, opću i stručnu naobrazbu i osposobljavanje, u skladu s programom postupanja.

(2) Zavod može organizovati nastavu s ciljem stjecanja osnovne i stručne naobrazbe, u skladu s propisima o osnovnom i srednjem obrazovanju.

(3) Nastava iz stava (2) ovog člana organizuje se za lice za koje je to korisno i potrebno.

(4) Na rad škola koje se osnivaju u Zavodu primjenjuju se propisi o osnovnom i srednjem obrazovanju entiteta, odnosno kantona na čijem se području nalazi Zavod.

(5) Zavod omogućava polaganje ispita u Zavodu i van Zavoda.

(6) Osuđeni može biti dopisni vanredni učenik i student škola i tečajeva van Zavoda, ako to razlozi dozvoljavaju i ako se programom tretmana ocijeni kako je to potrebno i korisno za ostvarenje cilja izvršenja kazne.

(7) Ukoliko se osuđeni obrazuje ili školuje, Zavod, prema svojim mogućnostima i u okviru programa postupanja, osigurava odgovarajuće uslove i vrijeme za učenje.

(8) Osuđeni koji završi određenu školu ili stekne kvalifikaciju u Zavodu, dobiva svjedodžbu iz koje se ne smije vidjeti da je naobrazba stečena u Zavodu.

(9) Troškove obrazovanja koje ne organizuje Zavod snosi osuđeni.

Član 43.
(Rad, osposoblјavanje za rad i stručno usavršavanje osuđenih)

(1) Rad osuđenog, u skladu sa Zakonom, sastavni je dio programa tretmana.

(2) Svrha rada je, u skladu sa Zakonom, da osuđeni stekne, održi i poveća svoje radne sposobnosti, radne navike i stručno znanje kako bi mu se omogućili uslovi za uspješnu reintegraciju.

(3) Osposoblјavanje za rad i stručno usavršavanje osuđenih obavlјa se kroz teorijsku pripremu i praktičnu obuku, prema mogućnostima Zavoda.

Član 44.
(Slobodno vrijeme)

(1) Osuđeni ima pravo, u skladu sa Zakonom, da van zatvorenih prostorija na svježem vazduhu, u slobodno vrijeme, provede najmanje dva sata dnevno.

(2) Zavod organizuje različite oblike aktivnosti za zadovolјavanje fizičkih, umjetničkih, kulturnih i radnih potreba osuđenih.

(3) Zavod, u skladu s mogućnostima, osigurava prostor i opremu za korištenje slobodnog vremena osuđenih.

(4) U Zavodu se organizuju kulturne, radne, zabavne i sportsko-rekreativne aktivnosti.

(5) U slobodno vrijeme osuđeni se prema svojim sklonostima i interesima mogu baviti izradom umjetničkih predmeta i drugim vidovima stvaralačkog izražavanja.

Član 45.
(Šetnja)

(1) Tokom šetnje osuđena lica slobodno međusobno komuniciraju na način da ne narušavaju red, mir i druga pravila discipline u Zavodu.

(2) Šetnja osuđenih lica vrši se pod stalnim nadzorom ovlaštenih zavodskih službenika.

(3) U slučaju da osuđena lica za vrijeme šetnje narušavaju pravila discipline Zavoda (galama, svađa, tuča, glasan razgovor s drugim osuđenicima koji se nalaze u sobama, odbijanje naređenja službenih lica, ugrožavanje opće sigurnosti u Zavodu, itd.) šetnja lica koja narušavaju disciplinu bit će prekinuta, a ovlašteni zavodski službenik će o tome sačiniti posebnu službenu zabilješku.

(4) Na šetnju se, po pravilu, izvode zajedno samo osuđenici koji su smješteni u isto krilo objekta s istog sprata.

(5) U šetnji ne smiju skupa biti saučesnici u izvršenju krivičnog djela, lica različitog pola, kao i oni čiji bi zajednički boravak prilikom šetnje mogao štetno uticati na vođenje krivičnog postupka.

(6) Svakog dana na početku radnog vremena komandir smjene s vođama paviljona sastavlja plan šetnje za taj dan u kojem je jasno naznačen popis lica lišenih slobode koji tog dana mogu zajedno izlaziti u šetnju.

(7) Ovlašteni zavodski službenik koji je nadležan za šetnju, evidenciju obavljene šetnje vodi u posebnoj knjizi u koju se unose sljedeći podaci:

a) datum obavljene šetnje

b) od koliko do koliko sati su lica lišena slobode iz pojedine grupe boravila u šetnji

c) koji osuđenik i zbog čega nije boravio u šetnji

d) posebne primjedbe o svim značajnijim događanjima za vrijeme šetnje

e) potpis ovlaštenog zavodskog službenika.

(8) Službeno lice koje ovlasti upravnik Zavoda, a neradnim danom komandir smjene, dužno je svakog dana po završetku šetnje prekontrolisati knjigu evidencije obavljene šetnje i svojim potpisom potvrditi da je kontrola knjige izvršena.

Član 46.
(Odmaranje tokom dana)

(1) Osuđena lica se ne mogu odmarati na krevetima tokom dana od ponedjeljka do subote.

(2) Nedjeljom i državnim praznicima osuđena lica mogu se odmarati na krevetima.

(9) Starim i iznemoglim osuđenim licima može se odobriti i u druge dane odmaranje i spavanje na krevetima, o čemu, na prijedlog dežurnog ljekara, odluku donosi načelnik zdravstvene službe.

Član 47.
(Sportske aktivnosti)

(1) Zavod, u skladu s mogućnostima, omogućuje bavlјenje tjelesnim vježbanjem i sportskim aktivnostima i u tu svrhu osigurava sportske terene, prostorije, sportske rekvizite i teretanu s pripadajućom opremom.

(2) Aktivnosti iz stava (1) ovog člana organizuju se tokom cijelog dana, u skladu s programom postupanja i mogućnostima Zavoda.

Član 48.
(Vjerska prava osuđenih)

(1) Osuđenog može jednom sedmično posjetiti vjerski službenik.

(2) Ako u Zavodu postoji dovolјan broj osuđenih iste vjeroispovijesti, na njihov zahtjev, u skladu sa Zakonom, upravnik Zavoda će dozvoliti ovlaštenom vjerskom službeniku te vjeroispovijesti da ih redovno posjećuje ili da u Zavodu ima redovnu službu ili nastavu.

Član 49.
(Posjete)

(1) Posjeta osuđenom se obavlјa subotom ili nedjelјom i u dane neradnog praznika u vremenu od 9.00 do 17.00 sati. Posjeta traje maksimalno jedan sat. Trajanje posjete duže od jednog sata odobrava upravnik Zavoda.

(2) Upravnik Zavoda može odobriti posjete i drugim danima ukoliko za to postoje opravdani razlozi, koji moraju biti pismeno obrazloženi i dostavljeni ministru pravde BiH.

(3) Prostorija za posjete mora biti prostrana, čista, osvijetljena, zagrijana prema potrebi, prozračena, s odgovarajućim sanitarnim uređajima i odgovarajućim brojem stolica i stolova. Posjeta se može obaviti i na pogodnim otvorenim prostorima u Zavodu.

(4) Zavod je obavezan da na vidnom mjestu istakne podatke o vremenu i uslovima posjete.

(5) Sve posjete se evidentiraju u knjigu posjeta.

(6) U karton posjeta osuđenog unose se podaci o licima koja će ga posjećivati.

(7) Najviše tri punoljetna lica mogu posjetiti osuđenog tokom jedne posjete.

(8) Ograničenje iz prethodnog stava ovog člana ne odnosi se na maloljetna lica.

(9) Ukoliko su podaci koje osuđeni daje o licima koja će ga posjećivati netačni, osuđeni će biti disciplinski kažnjen.

(10) Posjeta može biti otvorena ili zatvorena.

(11) Otvorena posjeta podrazumijeva kontakt s posjetiocem bez fizičkih prepreka, pod nadzorom ovlaštenog lica.

(12) Zatvorena posjeta podrazumijeva kontakt s posjetiocem preko staklene pregrade, direktno ili preko telefona, pod nadzorom ovlaštenog lica.

(13) Zatvorenu posjetu određuje načelnik službe za osiguranje kada za to postoje sigurnosni razlozi i prilikom donošenja takve odluke vodi računa da se time ne vrijeđaju prava zatvorenika na kontakt s porodicom.

Član 50.
(Posjete branilaca)

(1) Branilac, punomoćnik ili lice koje je on pozvao radi davanja punomoći o zastupanju posjećuje osuđenog u radno vrijeme.

(2) Posjeta se obavlјa u prostoriji pogodnoj za ostvarivanje prava osuđenog na posjetu branioca ili punomoćnika ili lica koje je on pozvao radi davanja punomoći o zastupanju.

(3) Posjet branioca, punomoćnika ili lica koje je osuđeni pozvao radi davanja punomoći o zastupanju unosi se u odgovarajuću evidenciju posjeta.

Član 51.
(Pretres posjetilaca)

(1) Posjetilac se identificira i upisuje u knjigu posjeta.

(2) Posjetilac se pretresa prije ulaska u prostoriju za posjetu. Lični pretres vrši službeno lice istog pola kao i posjetilac, na način kojim se poštuje dostojanstvo i čuvaju lične stvari posjetioca.

(3) Ako posjetilac ne pristane na pretres, posjeta se neće omogućiti.

(4) Ukoliko posjetilac ili osuđeni svojom radnjom ili stanjem ugrožava red ili sigurnost, upravnik Zavoda ili lice koje on ovlasti, može uskratiti ili prekinuti posjetu.

(5) Ukoliko posjetilac pokuša unijeti nedozvoljene predmete posjeta će se prekinuti ili se neće dozvoliti.

(6) Predmete pronađene prilikom pretresa kod posjetica za koje postoji vjerojatnost da njihovo posjedovanje predstavlja krivično djelo ili da su u vezi s nekim krivičnim djelom, oduzimaju se od posjetioca i o tome se odmah obavještava područni organ policije. O privremeno oduzetim predmetima sačinjava se zapisnik čiji se jedan primjerak izdaje posjetiocu.

Član 52.
(Boravak u posebnoj prostoriji)

(1) Osuđeni ima pravo, u skladu sa Zakonom, da jednom u dva mjeseca boravi s bračnim partnerom, djecom ili drugim bliskim licem tri sata u posebnim prostorijama Zavoda.

(2) Posebna prostorija Zavoda mora biti dovoljno prostrana, zagrijana, osvijetljena, s potrebnim namještajem, kupatilom i prilagođena za boravak djece.

(3) Pod bliskim licima podrazumijevaju se članovi uže porodice (bračni ili vanbračni partner, djeca, roditelji, brat i sestra).

(4) U posjeti, u jednom terminu, maksimalno mogu biti četiri lica.

Član 53.
(Prijem paketa)

(1) Težina paketa može biti do osam kilograma.

(2) Paket sadrži stvari koje osuđeni može posjedovati, u skladu s članom 21. ovog pravilnika (osim duhana i duhanskih proizvoda).

(3) Paket se osuđenom može dostaviti poštom jedanput mjesečno.

(4) Pregled svakog paketa se obavlјa uz prisutnost osuđenog.

(5) Ukoliko se ustanovi da se u paketu nalaze stvari koje osuđeni ne može posjedovati, one će se izdvojiti. Izdvojene stvari će se o trošku osuđenog vratiti pošilјaocu.

(6) Lako kvarljive stvari se uništavaju uz prisutnost osuđenog.

(7) Ukoliko težina paketa prelazi osam kilograma, osuđeni će u prisutnosti službenog lica izdvojiti stvari koje prelaze dozvolјenu težinu. Ove stvari vraćaju se pošilјaocu, o trošku osuđenog ili se predaju posjetiocu.

Član 54.
(Način prijema paketa)

(1) Stvari upućene poštom primaju se svakog dana.

(2) Ako se prilikom pregleda nađu stvari koje su podobne za samopovređivanje, napad ili bijeg ili stvari koje se ne mogu uručiti osuđenom, ove stvari će se privremeno oduzeti i o trošku osuđenika vratiti pošiljaocu, a ako to nije moguće, o trošku osuđenog će se uništiti.

Član 55.
(Prijem novčanih pošiljki)

(1) Osuđeni ima pravo, u skladu sa Zakonom, na neograničeni prijem i slanje novčanih pošilјki.

(2) Novac koji osuđeni prima, putem bankovne transakcije na račun Zavoda s naznakom za koga se uplaćuje, odlaže se na novčani depozit.

(3) Maksimalni mjesečni iznos novca kojim osuđeni slobodno raspolaže, u skladu sa Zakonom, jeste iznos prosječne plate u BiH za prethodni mjesec prema posljednjim podacima organa nadležnog za poslove statistike.

(4) Obračunski period za mjesec iz stava (3) ovog člana je od 1. do 30. ili 31., odnosno posljednjeg dana u mjesecu za koji se računa.

Član 56.
(Odobravanje pogodnosti)

(1) Za dobro ponašanje i zalaganje na radu osuđenom se mogu odobravati pogodnosti.

(2) Pogodnosti odobrava upravnik Zavoda ili lice koje on ovlasti.

(3) Pogodnosti se mogu koristiti u krugu Zavoda i van kruga Zavoda.

Član 57.
(Vanzavodske pogodnosti)

Osuđeno lice koje koristi vanzavodske pogodnosti po povratku u Zavod će biti detaljno pregledano i smješteno do 48 sati u prijemno odjeljenje ili drugo odjeljenje gdje će biti odvojeno od ostatka zatvorske populacije.

Član 58.
(Proširena prava i pogodnosti osuđenih)

(1) Osuđenom se mogu dodijeliti proširena prava i pogodnosti, u skladu sa Zakonom.

(2) Proširena prava i pogodnosti osuđenog koja obuhvataju izlaske i odsustva iz Zavoda ne mogu se spajati s korištenjem godišnjeg odmora van Zavoda ili otpuštanjem iz Zavoda.

(3) Proširena prava i pogodnosti osuđenog koja obuhvataju izlaske i odsustva iz Zavoda u jednom mjesecu, ne mogu se prenositi u drugi mjesec.

(4) Proširena prava i pogodnosti osuđenog koja obuhvataju odsustva iz Zavoda mogu se koristiti najviše onoliko puta koliko ima vikenda i praznika tokom mjeseca i najmanje u trajanju od 24 sata.

(5) Vrijeme izlaska i povratka osuđenog u Zavod ne može biti određeno u vremenu od 20.00 do 8.00 sati.

(6) U slučaju korištenja pogodnosti izlaska i odsustva iz Zavoda u mjesecu u kojem se osuđeni otpušta s izdržavanja kazne, ili mu se prekida izvršenje kazne, odnosno u kojem koristi godišnji odmor van Zavoda, uzet će se u obzir broj dana provedenih na izdržavanju kazne u tom mjesecu i razmjerno utvrditi trajanje odsustva.

(7) U slučaju premještaja u Zavod i odjeljenje istog ili otvorenijeg tipa, osuđeni koristi vrstu i obim dodjelјenih proširenih prava i pogodnosti koje nije iskoristio u mjesecu u kojem je izvršen premještaj.

Član 59.
(Prava i pogodnosti koja podrazumijevaju izlazak i odsustvo iz Zavoda)

Prilikom korištenja proširenih prava i pogodnosti koja podrazumijevaju izlazak i odsustvo iz Zavoda, osuđenom se izdaje pisana dozvola za izlazak koja sadrži:

a) ime i prezime osuđenog

b) ime jednog roditelјa osuđenog

c) matični broj u Zavodu

d) jedinstveni matični broj građana

e) adresu prebivališta

f) dan i sat izlaska i povratka u Zavod

g) datum izdavanja

h) potpis ovlaštenog lica

i) pečat Zavoda.

Član 60.
(Vanredni izlazak i odsustvo)

(1) Iz posebno opravdanih razloga, u skladu sa Zakonom, upravnik Zavoda može osuđenom odobriti vanredni izlazak ili odsustvo iz Zavoda do sedam dana.

(2) Vanredni izlazak ili odsustvo iz Zavoda osuđenom se može odobriti bez obzira na grupu i iskorištena proširena prava i pogodnosti uslijed sljedećih razloga:

a) smrti člana uže porodice

b) obilaska teže oboljelog člana uže porodice

c) rođenja djeteta

d) sklapanja braka

e) drugih posebno opravdanih razloga.

(3) Vanredni izlazak ili odsustvo iz Zavoda obavlja se isključivo u pratnji pripadnika službe osiguranja.

(4) Ukoliko postoje sigurnosni razlozi, Zavod će diskretno i efikasno osigurati vanredni izlazak i prisustvo osuđenog u slučajevima predviđenim stavom (2) ovog člana.

Član 61.
(Podnesak i pritužba)

(1) U cilјu ostvarivanja svojih prava osuđeni se, u skladu sa Zakonom, može podneskom pismeno obratiti načelniku službe osiguranja ili drugom ovlaštenom licu iz odgovarajuće službe Zavoda.

(2) Osuđeni može, u skladu sa Zakonom, podnijeti pritužbu upravniku Zavoda zbog povrede prava ili drugih nepravilnosti koje su u Zavodu učinjene prema njemu.

(3) Ukoliko se predmet pritužbe odnosi na jedan ili više podnesaka iz stava (1) ovog člana osuđeni će u obrazloženju pritužbe navesti razloge zbog kojih je nezadovoljan odgovorom ovlaštenog lica.

(4) Ukoliko se pritužba odnosi na težu povredu radnih obaveza i dužnosti od strane zaposlenog lica, upravnik ili lice koje on odredi, odmah će ispitati osnovanost pritužbe i preduzeti mjere za sprečavanje dalјnjeg nastupanja štetnih posljedica.

(5) Ukoliko se pritužba odnosi na ugrožavanje ili povredu tijela ili zdravlјa osuđenog, upravnik Zavoda će, u skladu sa Zakonom, narediti da ljekar odmah pregleda osuđenog i da o tome sačini izvještaj.

Član 62.
(Žalba)

(1) Osuđeni koji ne dobije odgovor na pritužbu ili nije zadovolјan donesenim rješenjem ima pravo, u skladu sa Zakonom, da u roku od osam dana od dana prijema rješenja, podnese žalbu ministru pravde BiH.

(2) U žalbi osuđenog navodi se broj odluke na koju se žali i zbog čega je nezadovolјan donesenom odlukom.

Član 63.
(Povjerljiv razgovor s upravnikom Zavoda)

(1) Osuđeni koji zahtijeva da se neposredno obrati upravniku Zavoda i da s njim usmeno razgovara, pismeni zahtjev dostavit će preko posebnog sandučića, koji će biti postavljen na svakoj etaži svakog paviljona.

(2) Upravnik Zavoda će proučiti sadržaj pisma te odlučiti hoće li obaviti razgovor s osuđenim ili će zahtjev odbiti. Ukoliko odbije zahtjev, pismeno će obavijestiti osuđeno lice.

(3) Ukoliko navedeni razlozi nemaju povjerljiv karakter uputit će ga na Zakonom i ovim pravilnikom propisan način ostvarivanja i zaštite prava.

Član 64.
(Predaja podneska)

Podnesak, pritužbu i žalbu osuđeni podnosi u tri primjerka, od kojih se jedan upućuje nadležnom organu, jedan ostaje kod osuđenog, a jedan se ulaže u dosje osuđenog.

Član 65.
(Neposredna pritužba ministru pravde)

(1) Ako osuđeni smatra da je njegovo pravo povrijeđeno postupanjem upravnika Zavoda može, u skladu sa Zakonom, podnijeti pritužbu ministru pravde, u zatvorenoj koverti.

(2) Ako ministar pravde ili lice koje on ovlasti utvrdi da pritužba nije podnijeta iz razloga navedenog u stavu (1) ovog člana, pritužbu će, u skladu sa Zakonom, dostaviti nadležnom organu i o tome će obavijestiti osuđenog.

Član 66.
(Prituživanje nadzoru)

(1) Osuđeni se može, bez prisustva službenih lica u Zavodu pritužiti ovlaštenom licu koje, u skladu sa Zakonom, nadzire rad Zavoda.

(2) Ovlašteno lice koje nadzire rad Zavoda će ispitati navode iz pritužbe i utvrđeno činjenično stanje opisati u izvještaju, odnosno zapisniku o nadzoru.

Član 67.
(Zaštita u slučaju podnošenja podneska)

Podnošenje podnesaka, pritužbi, žalbi ili tužbi, ne povlači odgovornost osuđenog i on zbog toga ne može biti izložen bilo kakvom kažnjavanju, maltretiranju ili uznemiravanju.

Član 68.
(Inicijative i mišlјenja osuđenih)

(1) Zavod omogućava da osuđeni, preko svojih predstavnika, podnose pismene prijedloge i mišljenja upravniku Zavoda o pitanjima koja su od značaja za život i rad osuđenih u Zavodu.

(2) Na upućene predloge i mišlјenja osuđenih, upravnik Zavoda će pismeno odgovoriti.

Član 69.
(Pravna pomoć)

Služba za opće poslove u Zavodu, u skladu sa Zakonom, pruža osuđenom pravnu pomoć u vezi s izvršenjem kazne zatvora.

Član 70.
(Ponašanje osuđenih za vrijeme izdržavanja kazne)

(1) Tokom izvršenja kazne zatvora osuđeni je dužan ponašati se u skladu sa Zakonom i propisima donesenim na osnovu Zakona, kao i po nalozima službenih lica, osim ako bi izvršenje naloga bilo protivpravno.

(2) Osuđeni su obavezni pristojno se ponašati prema zaposlenima u Zavodu i licima koja posjećuju Zavod.

(3) Pri susretu sa zaposlenima u Zavodu i drugim licima osuđeni je obavezan u stojećem stavu otpozdraviti odgovarajućim pozdravom prema dobu dana.

(4) Kada leži bolestan, kao i za vrijeme obroka, osuđeni nije dužan otpozdraviti u stojećem stavu.

(5) Osuđeni se prilikom obraćanja predstavlja ličnim imenom i zaposlene u Zavodu oslovljava zvanjem koje imaju u službi.

(6) Zaposleni u Zavodu osuđenog oslovljavaju ličnim imenom, obavezni su se pristojno ponašati prema osuđenom i otpozdraviti na njegov pozdrav.

(7) Osuđeni i zaposleni u Zavodu međusobno se oslovljavaju s: "Vi".

Član 71.
(Raspored dnevnih aktivnosti)

(1) Ustajanje, lična higijena, spremanje prostorija, doručak i priprema za rad u okviru programa postupanja obavljaju se kao dnevne aktivnosti u periodu od 7.00 do 8.00 sati.

(2) Osuđeni ručak obavljaju u periodu od 13.00 do 15.00 sati, a večeru od 18.00 do 19.00 sati.

(3) Povečerje i spavanje traje od 23.00 do 7.00 sati.

(4) Na znak povečerja gasi se svjetlo.

(5) Upravnik Zavoda može, prema potrebi radnog angažiranja osuđenih, utvrditi drugačiji raspored dnevnih aktivnosti.

Član 72.
(Praćenje TV programa)

(1) U zajedničkoj prostoriji nalazi se jedan TV prijemnik koji lica lišena slobode imaju pravo gledati tokom boravka u toj prostoriji, a ne mogu ga koristiti u vrijeme povečerja.

(2) Upravnik Zavoda ili lice koje on za to odredi može dozvoliti praćenje TV programa i poslije znaka povečerja.

(3) Upravnik Zavoda ili lice koje on za to odredi može dozvoliti u posebno opravdanim slučajevima da se TV prijemnik instalira u sobu osuđenog lica, a u okviru pogodnosti.

(4) Osuđenom licu nije dozvoljeno koristiti lični TV prijemnik niti bilo koji drugi aparat za prenošenje i distribuciju zvuka i slike (tranzistor, kamera, videorekorder, play station i sl.).

Član 73.
(Ustajanje)

(1) Nedjeljom i neradnim danima znak za ustajanje daje se jedan sat kasnije.

(2) Na dani znak za ustajanje nisu obavezni ustajati osuđeni koji se nalaze na ljekarskoj poštedi.

Član 74.
(Obavještavanje o bijegu)

O bijegu osuđenog lica upravnik Zavoda će bez odgode obavijestiti policijsku upravu prema sjedištu Zavoda radi raspisivanja tjeralice, nadležni sud i Ministarstvo.

Član 75.
(Obavještavanje o smrti i držanje posmrtnih ostataka)

(1) O smrti osuđenog lica upravnik Zavoda će bez odgode obavijestiti policijsku upravu prema sjedištu Zavoda, nadležnog matičara, nadležni sud, Ministarstvo, porodicu i branioca.

(2) Umrlog će do sačinjavanja smrtnog lista držati u prostorijama namijenjenim za držanje trupala, odnosno u prostorijama koje zadovoljavaju uslove za mrtvačnicu.

Član 76.
(Predaja posmrtnih ostataka)

(1) Posmrtni ostaci umrlog i njegove lične stvari predaju se porodici umrlog ili licu koje je on odredio.

(2) Ako umrli nema porodicu, ili porodica, odnosno lice koje je on odredio, ne prihvati posmrtne ostatke, posmrtni ostaci umrlog sahranjuju se o trošku Zavoda na najbližem odgovarajućem groblju.

DIO PETI – ODRŽAVANJE REDA I DISCIPLINE


Član 77.
(Disciplinski prekršaj)

(1) Osuđeni je obavezan poštivati odredbe zakona i ovog pravilnika, dnevni raspored aktivnosti, izvršavati naredbe ovlaštenih službenih lica, uljudno se odnositi prema drugim osuđenim licima, službenim licima i posjetiocima.

(2) Osuđena lica odgovaraju za ponašanja koja su suprotna zakonu, kućnom redu i naređenjima službenih lica Zavoda.

(3) Ponašanja suprotna stavu (1) ovog člana predstavljaju disciplinski prekršaj.

(4) Ako osuđeni učini disciplinski prekršaj, upravnik Zavoda utvrdit će činjenice i okolnosti počinjenja prekršaja uzimanjem izjava od:

a) lica koje je počinilo disciplinski prekršaj

b) osuđenih lica koje imaju saznanja o počinjenom prekršaju

c) ovlaštenih službenih lica.

(5) Upravnik Zavoda, prilikom donošenja odluke o pokretanju disciplinskog postupka, cijenit će sve utvrđene činjenice i okolnosti počinjenja disciplinskog prekršaja.

Član 78.
(Disciplinski postupak)

(1) Postupak za utvrđivanje disciplinske odgovornosti osuđenika mogu pokrenuti ovlaštena lica iz člana 113. Zakona.

(2) Osuđenici ne mogu biti skupno kažnjeni za učinjeni disciplinski prekršaj niti mogu biti kažnjeni dva puta za isti prekršaj.

(3) Disciplinski postupak vodi Komisija koju imenuje upravnik Zavoda.

(4) U postupku utvrđivanja disciplinske odgovornosti, osuđenom se mora omogućiti iznijeti svoju odbranu.

Član 79.
(Izricanje disciplinskih sankcija)

(1) Izricanje disciplinskih sankcija vrši Komisija iz stava (3) člana 78. ovog pravilnika.

(2) Protiv odluka Komisije može se uložiti žalba upravniku Zavoda u roku od tri dana od dana prijema rješenja.

(3) Rješenje upravnika Zavoda doneseno po žalbi je konačno i protiv njega se ne može voditi upravni spor.

(4) Pri izricanju disciplinske sankcije ukidanja pogodnosti, izvršenje se može uslovno odgoditi za vrijeme do šest mjeseci, u skladu sa Zakonom.

(5) Uslovno odgađanje izvršenja disciplinske sankcije iz stava (4) ovog člana, opozvat će se ako osuđenik u roku za koji je odgođeno izvršenje bude ponovo disciplinski kažnjen.

DIO SEDMI – PREMJEŠTAJ I OTPUŠTANJE OSUĐENOG


Član 80.
(Premještaj)

(1) Premještaj osuđenog lica u drugi zavod vrše ovlaštena lica, a osuđenog prati njegov zdravstveni karton, podaci iz matične knjige i drugi akti potrebni za realizaciju tretmana.

(2) U slučaju premještanja osuđenog iz drugih zavoda, primjenjuju se odredbe o povratku s vanzavodskih pogodnosti iz člana 57. ovog pravilnika.

Član 81.
(Priprema za otpuštanje osuđenog)

Zavod je dužan, u skladu sa Zakonom, da prije otpuštanja osuđenog s izvršenja kazne zatvora, u okviru programa postupanja, utvrdi program pripreme za otpust i pomoći nakon otpuštanja.

Član 82.
(Otpuštanje)

(1) Osuđeni se otpušta iz Zavoda, u skladu sa Zakonom, onog dana kada mu je istekla kazna.

(2) Ako istek kazne pada u subotu, nedjelju ili u dane državnog praznika, osuđeni se otpušta, u skladu sa Zakonom, posljednjeg radnog dana koji prethodi tim danima.

(3) Osuđenom se, u skladu sa Zakonom, prilikom otpuštanja predaju stvari i predmeti koje mu je Zavod čuvao, ušteđevina i novac koji je primio za vrijeme izdržavanja kazne, a nije ga potrošio u Zavodu.

(4) Predaju i prijem stvari i novca iz stava (3) ovog člana pismeno potvrđuje službeno lice koje obavlja predaju i osuđeni koji prima stvari i novac.

(5) Osuđeni predaje sve stvari kojima je bio zadužen za vrijeme boravka u Zavodu.

DIO OSMI – POLOŽAJ PRITVORENIKA


Član 83.
(Zajedničke odredbe)

(1) Na pritvorenike se primjenjuju odredbe ovog pravilnika koje se odnose na:

a) dostupnost teksta Pravilnika (član 3.)

b) utvrđivanje identiteta (član 4.)

c) lični pretres (član 5.)

d) postupanje s ličnim predmetima osuđenog (članovi 6. i 9.)

e) potvrdu o privremeno oduzetim stvarima (član 7.)

f) privremeno oduzimanje stvari koje su u vezi s krivičnim djelom (član 8.)

g) vraćanje privremeno oduzetih stvari (član 10.)

h) higijenske mjere (član 12.)

i) ljekarski pregled (član 13.)

j) prostorije u kojima osuđeni borave (članovi 16. i 17.)

k) održavanje lične i opće higijene (član 22.)

l) zdravstvenu zaštitu (član 24.)

m) zdravstvenu zaštitu iz stomatologije (član 33.)

n) ishranu (član 34.)

o) kantinu (član 37.)

p) zabranu pušenja i korištenja psihoaktivnih supstanci (član 23.)

q) oslovljavanje (član 70.)

r) raspored dnevnih aktivnosti (član 71.)

s) disciplinsku odgovornost (čl. 77., 78. i 79.).

(2) Osim odredbi iz stava (1) ovog člana, na pritvorena lica se primjenjuju i sve ostale odredbe ovog pravilnika koje se odnose na osuđena lica, ukoliko njihova primjena na pritvorenike nije izričito isključena, te ukoliko zakonom ili ovim dijelom pravilnika nije propisano da se na pritvorenika primjenjuju drugačija pravila.

Član 84.
(Stvari za ličnu upotrebu)

(1) Pritvorenik može držati kod sebe sljedeće stvari za ličnu upotrebu: pribor za brijanje koji ne ugrožava sigurnost, pribor za čišćenje odjeće i obuće, češalj, četkicu za zube, pastu za zube u plastičnoj ambalaži i sapun.

(2) Izuzetno od odredbe stava (1) ovog člana, ukoliko postoje sigurnosne procjene da može doći do samopovrjeđivanja ili narušavanja reda, određene stvari za ličnu upotrebu će se držati ispred ćelije i po potrebi dozvoliti pritvoreniku da ih koristi uz nadzor, nakon čega će mu ponovo biti oduzete.

(3) Po odobrenju organa koji vodi postupak, pritvoreniku se mogu dozvoliti i druge stvari za ličnu upotrebu, koje ne ugrožavaju sigurnost.

Član 85.
(Obavještavanje o prijemu u Zavod)

Na zahtjev pritvorenika Zavod, bez odlaganja, obavještava o njegovom prijemu nekog od članova njegove porodice ili drugo njemu blisko lice koje on odredi, kao i diplomatsko i konzularno predstavništvo države čiji je državljanin, odnosno predstavništvo ovlaštene međunarodne organizacije javnopravnog karaktera, ako je u pitanju izbjeglica ili lice bez državljanstva.

Član 86.
(Prijem pritvorenika)

(1) Službena lica fotografiraju pritvorenika, uzimaju od njega otiske papilarnih linija s prstiju, mjere njegovu tjelesnu težinu i visinu, bilježe lični opis, lične znake, tetovaže i druga obilježja ako ih ima.

(2) Za svakog pritvorenika obrazuje se dosje u koji se unose matični broj u Zavodu i podaci o pritvoreniku.

(3) Pritvorenik se prilikom stupanja u Zavod upoznaje s pravima i obavezama koje ima za vrijeme izdržavanja mjere pritvora.

(4) Pritvorenik koji je nepismen, ne može čitati ili je gluhonjem ili ne poznaje jezik, o pravima i obavezama bit će upoznat u formi koja mu je razumljiva, usmeno ili uz pomoć tumača.

Član 87.
(Raspoređivanje pritvorenika za koje postoji sumnja da su učestvovali u izvršenju istog krivičnog djela i bolesnih pritvorenika)

(1) U istu prostoriju, u skladu sa zakonom, po pravilu neće se smještati lica za koja postoji sumnja da su učestvovali u izvršenju istog krivičnog djela.

(2) Pritvorenici koji boluju od zarazne ili neke druge lako prenosive bolesti smještaju se odvojeno od ostalih pritvorenika, o čemu odluku donosi upravnik Zavoda na prijedlog ljekara.

Član 88.
(Raspoređivanje pritvorenika)

Upravnik Zavoda ili lice koje on ovlasti vrši raspored pritvorenika u prostorije Zavoda na osnovu procjene sigurnosnog rizika, psiholoških, kriminoloških i socijalnih karakteristika pritvorenika, njegovog zdravstvenog stanja i raspoloživosti smještajnog prostora, u najkraćem roku od momenta njegovog prijema.

Član 89.
(Odjeća i obuća)

(1) Pritvorenik nosi svoju odjeću i obuću, ako to ne bi bilo od štete za uspješno vođenje postupka.

(2) Ako pritvorenik nema svoju odjeću i obuću, Zavod će mu osigurati odjeću i obuću prikladnu klimatskim uslovima.

(3) Odjeća i obuća koju osigurava Zavod ne smije djelovati degradirajuće i ponižavajuće.

Član 90.
(Održavanje higijene pritvorenica)

Pritvorenici će se uz poštovanje njene privatnosti omogućiti češće korištenje tople vode, toaleta i stavit će joj se na raspolaganje potreban higijenski pribor.

Član 91.
(Odbijanje uzimanja hrane)

Ako pritvorenik odbija uzimati hranu zbog štrajka glađu, o tome se odmah obavještava upravnik Zavoda, sud koji vodi postupak i Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine.

Član 92.
(Ishrana o trošku pritvorenika)

(1) Izuzetno, u slučajevima alergija na hranu koje su opasne po život ili dijetalnog režima kojem Zavod ne može odgovoriti, pritvorenik može, po prethodnom odobrenju ministra pravde i po pribavljenom mišljenju zdravstvene službe i službe osiguranja, hraniti se o svom trošku.

(2) Pritvorenik je obavezan uputiti zahtjev za ostvarenje prava iz stava (1) ovog člana.

(3) Hrana koja se donosi pritvoreniku o njegovom trošku, prima se jednom dnevno u količini koja odgovara njegovim dnevnim potrebama, u vrijeme koje odredi upravnik Zavoda.

(4) Hrana mora biti tako pripremljena da se može lako pregledati, meso mora biti bez kostiju i u sitnim komadima, a kruh isječen u tankim komadima koji se vizuelno mogu lako prekontrolisati.

(5) Posuda u kojoj se jelo donosi treba biti prozirna, otporna na lom i podesna za lako nošenje.

(6) U slučaju spora koja je količina i vrsta hrane potrebna, upravnik Zavoda konsultirat će dežurnog ljekara i donijeti odluku.

(7) U prostorijama u kojima boravi, pritvorenik ne može držati lako kvarljivu hranu niti hranu u količini većoj od pet kilograma.

Član 93.
(Sadržaj paketa)

(1) Pritvorenik može primiti jedan paket mjesečno čija pojedinačna težina ne može biti veća od osam kilograma.

(2) Paket može sadržavati stvari kojih nema nabaviti u zavodskoj kantini, a smatraju se:

a) stvarima za ličnu higijenu

b) nekvarljivim prehrambenim proizvodima.

(3) Namirnice koje se paketom upućuju ne smiju biti lako kvarljive, podložne oštećenju i moraju biti u originalnom tvorničkom pakovanju (konzerve, tetrapak i drugo).

(4) Predmeti koji se neposredno ili poštom dostavljaju pritvoreniku moraju biti, u prisutnosti pritvorenika, pregledani prije njihove predaje.

(5) Paket može sadržavati knjige, novine i druge stvari koje odgovaraju redovnim potrebama pritvorenika, ako to ne bi bilo štetno za uspješno vođenje postupka.

(6) Paketi se dostavljaju isključivo poštom. Ako se u paketu nalaze stvari koje pritvoreni ne može posjedovati, one će se izdvojiti.

(7) Izdvojene stvari će se o trošku pritvorenog vratiti pošiljaocu ili predati posjetiocu.

(8) Lako kvarljive stvari se uništavaju u prisutnosti pritvorenog.

(9) Ako težina paketa prelazi osam kilograma, pritvoreni će u prisutnosti službenog lica izdvojiti stvari koje prelaze dozvoljenu težinu, koje se potom vraćaju pošiljaocu o trošku pritvorenika ili se predaju posjetiocu.

Član 94.
(Ostale stvari koje pritvorenik ne može primati u paketu)

(1) Pritvorenik ne može u paketu primati vitamine, steroide i druge dodatke ishrani, lijekove i ortopedska pomagala.

(2) Pritvorenik ne može u paketu primati od odjevnih predmeta: šalove, kravate, pantalone s tregerima, cipele s metalnim dijelovima, klompe, dugačke ručnike, kao i druge predmete koji se mogu zloupotrijebiti.

Član 95.
(Rad pritvorenika)

Po odobrenju organa koji vodi postupak, a uz saglasnost upravnika Zavoda, pritvorenik se na svoj zahtjev može zaposliti da radi na poslovima u krugu Zavoda koji odgovaraju njegovim psihičkim i fizičkim osobinama, pod uslovom da to nije štetno za vođenje postupka.

Član 96.
(Boravak van zatvorenih prostorija)

(1) Pritvoreniku će se osigurati kretanje na svježem vazduhu u trajanju od najmanje dva sata dnevno, u skladu sa zakonom.

(2) Za vrijeme boravka na svježem vazduhu pritvorenici mogu šetati, vježbati ili sjediti u određenom zavodskom prostoru - šetalištu.

(3) Ako istovremeno izlaze na šetnju pritvorenici iz različitih prostorija, ne smiju biti zajedno pritvorenici koji su učestvovali u izvršenju istog krivičnog djela niti lica različitog pola, kao ni pritvorenici čija bi zajednička šetnja mogla biti štetna za uspješno vođenje postupka. Prilikom boravka na svježem vazduhu pritvorenici se kreću slobodno, mogu razgovarati i pušiti.

(4) Po ocjeni upravnika Zavoda, ako to interesi sigurnosti zahtijevaju, pritvorenici se mogu izvoditi i pojedinačno.

Član 97.
(Slobodno vrijeme pritvorenika)

U slobodno vrijeme pritvoreniku će se omogućiti učenje, pripremanje ispita, čitanje knjiga i drugih štampanih stvari koje može imati kod sebe, pisanje pisama i podnesaka, kao i igranje šaha s drugim pritvorenicima ili igranje drugih društvenih igara, osim hazardnih.

Član 98.
(Posjete pritvorenicima)

(1) Pritvorenik ima pravo na posjetu lica po svom izboru, osim u slučajevima kada sudija za prethodni postupak donese pisanu odluku o zabrani određenih posjeta zbog njihovog štetnog djelovanja na tok postupka.

(2) Organ koji vodi postupak pravovremeno obavještava Zavod o okolnostima iz stava (1) ovog člana.

(3) Upravnik Zavoda će odrediti najmanje jedan dan u nedjelji, kao i vrijeme u tom danu kada će se obavljati posjete pritvorenicima.

(4) Posjeta pritvorenicima se obavlja u prostoriji za posjete pod nadzorom sudije za prethodni postupak ili lica koje on odredi, a poslije podignute optužnice pod nadzorom predsjednika vijeća ili lica koje on odredi.

(5) Posjeta pritvoreniku traje jedan sat.

Član 99.
(Broj posjeta)

(1) Po odobrenju sudije za prethodni postupak i pod njegovim nadzorom ili nadzorom lica koje on odredi, a poslije podignute optužnice, po odobrenju predsjednika vijeća i pod njegovim nadzorom ili nadzorom lica koje on odredi, pritvorenik može imati najmanje tri posjete mjesečno.

(2) Najviše tri punoljetna lica mogu posjetiti pritvorenika tokom jedne posjete.

(3) Imena i prezimena lica koja će posjetiti pritvorenika, moraju se najaviti najkasnije pet dana prije dana određenog za posjetu. Nakon najave, lice ovlašteno za sačinjavanje plana posjeta će usmeno obavijestiti podnosioca najave o odobrenom terminu posjete i o tome sačiniti službenu zabilješku u spis.

(4) Ograničenje iz stava (2) ovog člana ne odnosi se na maloljetna lica i to isključivo ona koja su u srodstvu pritvorenika.

Član 100.
(Otvorena i zatvorena posjeta)

(1) Organ koji vodi postupak može odobriti otvorenu ili zatvorenu posjetu.

(2) Otvorena posjeta podrazumijeva kontakt s posjetiocem bez fizičkih prepreka, pod nadzorom ovlaštenog lica.

(3) Zatvorena posjeta podrazumijeva kontakt s posjetiocem preko staklene pregrade, direktno ili preko telefona, pod nadzorom ovlaštenog lica.

(4) Zatvorenu posjetu određuje načelnik službe za osiguranje kada za to postoje sigurnosni razlozi i prilikom donošenja takve odluke vodi računa da se time ne vrijeđaju prava zatvorenika na kontakt s porodicom.

Član 101.
(Pretres posjetioca)

(1) Posjetiocu se utvrđuje identitet i upisuje se u knjigu posjeta.

(2) Posjetilac se pretresa prije ulaska u prostoriju za posjetu.

(3) Lični pretres obavlja ovlašteno službeno lice istog pola kao i posjetilac, na način kojim se poštuje dostojanstvo i čuvaju lične stvari posjetioca.

(4) Ako posjetilac ne pristane na pretres, posjeta se neće omogućiti.

(5) Ako posjetilac ili pritvorenik svojom radnjom ili stanjem ugrožava red ili sigurnost, upravnik Zavoda ili lice koje on ovlasti, može uskratiti ili prekinuti posjetu.

(6) Ako posjetilac pokuša unijeti nedozvoljene predmete ili stvari posjeta će se prekinuti ili se neće dozvoliti.

(7) Stvari pronađene prilikom pretresa za koje postoji vjerojatnost da su u vezi s nekim krivičnim djelom, oduzimaju se od posjetioca i o tome se odmah obavještava područni organ policije.

(8) O privremeno oduzetim stvarima sačinjava se zapisnik.

Član 102.
(Prekid posjete)

(1) Lice koje nadzire razgovor u Zavodu može prekinuti posjetu ako pritvorenik ili posjetilac koristi posjetu na način koji bi mogao biti štetan za uspješno vođenje postupka ili ako se nedisciplinirano i nepristojno ponašaju.

(2) O razlozima prekida posjete obavijestit će se upravnik Zavoda koji o tome obavještava organ koji vodi postupak.

Član 103.
(Posjete branilaca)

(1) Branilac posjećuje pritvorenika u terminu od 8 do 16 sati.

(2) Posjeta se obavlja u prostoriji bez fizičkih prepreka, koja je pogodna za ostvarivanje prava pritvorenika na posjetu branioca.

(3) Posjeta branioca se nadzire samo gledanjem, a ne i slušanjem, u skladu sa zakonom.

(4) Posjeta branioca unosi se u odgovarajuću evidenciju posjeta.

Član 104.
(Vjerski obred i posjeta vjerskog službenika)

(1) Vjerski obredi obavljaju se u posebnim, za to prikladnim prostorijama Zavoda.

(2) Pritvorenike posjećuje vjerski službenik kojeg sporazumno odrede vjerska zajednica i upravnik Zavoda.

Član 105.
(Dopisivanje)

(1) Pritvorenik se može dopisivati, u skladu sa zakonom, s licem van Zavoda sa znanjem i pod nadzorom organa koji vodi postupak.

(2) Sve pismene pošiljke koje pritvorenik šalje ili prima, Zavod će prije slanja ili uručenja predati organu koji vodi postupak i dalje će postupati po njegovoj odluci.

(3) Pismene pošiljke koje su upućene međunarodnim sudovima, ovlaštenim međunarodnim organizacijama javnopravnog karaktera i ombudsmenu dostavljaju se direktno ovim institucijama u zatvorenoj koverti.

(4) Pritvoreniku se predaje potvrda o predanoj pismenoj pošiljci, koja sadrži ime i prezime pošiljaoca, datum prijema i broj pod kojim je zavedena.

(5) Pritvoreniku će se omogućiti da o svom trošku nabavlja sredstva za dopisivanje, a ako pritvorenik nema novčanih sredstava Zavod će mu omogućiti da se javi porodici ili najbližoj rodbini.

Član 106.
(Dopisivanje s braniocem)

Pritvorenik ima pravo na povjerljivo i nesmetano dopisivanje s braniocem.

Član 107.
(Ostvarivanje prava pritvorenika)

(1) Pritvorenik se može obratiti, radi ostvarivanja svojih prava, službenim licima Zavoda i upravniku Zavoda na usmenom raportu ili pismenim podneskom.

(2) Pritvorenik se, u cilju zaštite svojih prava, može obratiti inspektoru za nadzor rada u Zavodu, državnom ombudsmenu i drugim nadležnim organima, u skladu sa Zakonom.

(3) Pritvoreniku se nikada ne može zabraniti odašiljanje žalbi, pritužbi, molbi i drugih podnesaka.

Član 108.
(Predaja podneska)

(1) Podnesak pritvorenik podnosi u tri primjerka, od kojih se jedan upućuje upravniku Zavoda, jedan ostaje kod pritvorenog, a jedan se ulaže u dosje pritvorenog.

(2) Pritvoreniku se predaje potvrda o predanom podnesku, koja sadrži ime i prezime podnosioca, datum prijema i broj pod kojim je zaveden.

Član 109.
(Povjerljiv razgovor s upravnikom Zavoda)

(1) Pritvorenik koji zahtijeva da se neposredno obrati upravniku Zavoda i da s njim usmeno razgovara, pismeni zahtjev uputit će preko posebnog sandučića u kojem će obrazložiti razloge zbog kojih traži razgovor i razloge zbog kojih je razgovor povjerljiv.

(2) Upravnik Zavoda će, ako ocijeni da su razlozi opravdani, obaviti razgovor s pritvorenikom.

(3) Ukoliko navedeni razlozi nemaju povjerljiv karakter uputit će ga na Zakonom i ovim pravilnikom propisan način ostvarivanja i zaštite prava.

Član 110.
(Pritužbe pritvorenika)

(1) Pritvorenicima se mora omogućiti upućivanje molbi, žalbi i drugih podnesaka nadležnim organima radi zaštite njihovih prava.

(2) Pritvorenici mogu svoje prigovore ili žalbe dostaviti inspektoru za nadzor rada u Zavodu, državnom ombudsmenu, Nezavisnoj komisiji, Ministarstvu pravde ili drugom organu ili tijelu ovlaštenom za praćenje i ostvarivanje ljudskih prava lica lišenih slobode.

Član 111.
(Podnošenje pritužbe inspektoru za nadzor rada u Zavodu)

(1) Ministarstvo pravde vrši nadzor nad radom Zavoda preko inspektora, koji je službenik s posebnim ovlaštenjima (u daljem tekstu: inspektor).

(2) Ako pritvorenik smatra da mu je neko pravo povrijeđeno tokom izvršavanja mjere pritvora u Zavodu ima pravo, u skladu sa Zakonom, podnijeti pritužbu inspektoru.

(3) Pritužbe se rješavaju bez odgađanja.

(4) Pritvoreniku će se omogućiti da u povjerenju razgovara s inspektorom.

(5) Razgovor se obavlja bez prisutnosti službenih lica Zavoda.

(6) U izvršavanju zadataka inspekcijskog nadzora, inspektor je nezavisan i preduzima radnje u okviru i na osnovu Zakona i drugih propisa.

(7) O izvršenom inspekcijskom pregledu sastavlja se pismeni izvještaj u koji se unose naročito inspekcijski nalazi i naređuju mjere i rokovi za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti, kao i mjere za unapređenje rada Zavoda. Izvještaj se dostavlja upravniku Zavoda.

(8) Upravnik Zavoda dužan je postupiti po naređenim mjerama.

(9) Na naložene mjere upravnik Zavoda ima pravo žalbe ministru pravde u roku od osam dana od dana prijema izvještaja.

Član 112.
(Podnošenje pritužbe ombudsmenu)

(1) Svi pritvorenici mogu upućivati svoje molbe i pritužbe državnom ombudsmenu.

(2) Pritvoreniku će se omogućiti da u povjerenju razgovara s ombudsmenom.

(3) Razgovor se obavlja bez prisutnosti službenih lica Zavoda.

(4) Pritvoreniku će se omogućiti da preda svoje pismo zatvoreno u koverti.

(5) Nijedan službenik ne smije otvoriti pismo, osim u slučaju iz stava (3) člana 90. Zakona.

(6) Molbe i pritužbe pritvorenika moraju se rješavati bez odgađanja.

Član 113.
(Zaštita u slučaju podnošenja podneska)

Podnošenje podnesaka, pritužbe ili žalbe ne povlači odgovornost pritvorenika i on zbog toga ne može biti izložen bilo kakvom kažnjavanju, maltretiranju ili uznemiravanju.

Član 114.
(Prijem novčanih pošiljki)

(1) Pritvorenik može primati novac putem bankovne transakcije na račun Zavoda s naznakom za koga se uplaćuje.

(2) Novac koji pritvorenik prima, u skladu sa Zakonom, odlaže se na novčani depozit.

(3) Pritvorenik troši novac iz svog depozita za nabavku hrane i drugih dozvoljenih stvari samo za ličnu upotrebu.

(4) Pritvorenik može uzimati novac iz depozita u gotovini po odobrenju organa koji vodi postupak, i to: za izdržavanje porodice, za troškove odbrane ili u drugim opravdanim slučajevima.

(5) Odredbe ovog pravilnika koje se odnose na novčani limit za osuđena lica, primjenjuju se i na pritvorenike.

Član 115.
(Zabrana kontakta između pritvorenika u različitim prostorijama)

(1) Između pritvorenika smještenih u različitim prostorijama Zavoda zabranjeno je dopisivanje, razgovor ili uspostavljanje kontakta na bilo koji način.

(2) Pritvorenici smješteni u različitim prostorijama ne smiju jedni drugima davati dnevne listove, knjige, druge štampane stvari niti bilo koje druge predmete.

Član 116.
(Bijeg)

(1) U slučaju bijega pritvorenika, upravnik Zavoda, u cilju preduzimanja traganja, najhitnije o tome obavještava policiju, Ministarstvo pravde, organ koji vodi postupak i nadležnog sudiju.

(2) Upravnik Zavoda će preduzeti potrebne mjere, uključujući i ispitivanje ostalih pritvorenih i osuđenih lica, radi utvrđivanja uzroka, načina i posljedica bijega pritvorenika i eventualnih saučesnika.

Član 117.
(Izvođenje više pritvorenika)

U slučaju privremenog izvođenja više lica, nalog za izvođenje se dostavlja za svakog pritvorenika posebno.

Član 118.
(Sprovođenje pritvorenika)

(1) Prilikom sprovođenja preduzimaju se potrebne mjere osiguranja.

(2) Sprovođenje se vrši, po pravilu, u posebno za to namijenjenom prevoznom sredstvu.

(3) Sprovođenje duševno oboljelih lica u zdravstvenu ustanovu vrši se u prisutnosti zdravstvenog radnika, obavezno vozilom za prevoz pritvorenika ili vozilom hitne pomoći.

Član 119.
(Privođenje pritvorenika)

(1) Ako je naređeno da se pritvorenik privede organu koji vodi postupak, privođenje vrše pripadnici službe osiguranja.

(2) Organ koji vodi postupak potvrđuje na samom nalogu da je izvršeno privođenje.

(3) Nalog se čuva u arhivi Zavoda.

Član 120.
(Upućivanje pritvorenika)

(1) Kada se pritvorenik upućuje na izvršenje kazne zatvora ili premješta u drugi zavod, s njim se istovremeno dostavljaju i njegove stvari čuvane u Zavodu, kao i kopija njegovog zdravstvenog kartona s dokumentacijom.

(2) Zavod koji preuzima pritvorenika izdaje potvrdu o danu i satu prijema pritvorenika i potvrđuje prijem njegovih stvari, a potvrda se čuva u arhivi zavoda u koji je pritvorenik upućen.

Član 121.
(Smrt pritvorenika)

(1) U slučaju smrti pritvorenika Zavod, u skladu sa Zakonom, odmah obavještava nadležnu policijsku stanicu, sud pred kojim se vodi postupak, nadležnog tužioca, bračnog partnera pritvorenika i punoljetnu djecu i usvojenika, a ako ih pritvorenik nema, njegove roditelje, brata ili sestru.

(2) O smrti pritvorenika, u skladu sa Zakonom, obavještava se i nadležni matičar.

(3) Upravnik Zavoda preduzima mjere da se sačuvaju tragovi i predmeti nađeni na licu mjesta koji su u vezi sa smrtnim slučajem pritvorenika.

Član 122.
(Otpuštanje pritvorenika)

(1) Prije otpuštanja potrebno je izvršiti identifikaciju pritvorenika.

(2) Prije otpuštanja iz Zavoda, pritvorenika, u skladu sa Zakonom, pregleda ljekar.

(3) Ljekarski nalaz se unosi u zdravstveni karton pritvorenika.

Član 123.
(Predaja stvari prilikom otpusta)

(1) Prilikom otpuštanja pritvoreniku se predaju sve njegove stvari koje su se nalazile na čuvanju, kao i neutrošeni novac koji je čuvan kao njegov depozit, a na zahtjev pritvorenika i kopija njegove medicinske dokumentacije.

(2) Predaju i prijem stvari i novca iz stava (1) ovog člana, pismeno potvrđuje službeno lice koje vrši predaju i pritvorenik koji stvari i novac prima.

(3) Prilikom otpuštanja, pritvorenik predaje sve stvari s kojima se zadužio tokom boravka u Zavodu.

Član 124.
(Nadzor i kontrola)

(1) Upravnik Zavoda osigurat će ombudsmenu, Nezavisnoj komisiji iz člana 52. Zakona, Ministarstvu pravde BiH, te organu iz člana 53. Zakona, nadzor nad radom Zavoda, u skladu sa Zakonom.

(2) Predstavnici institucija i organa iz stava (1) ovog člana mogu razgovarati s pritvorenicima bez prisustva službenih lica u Zavodu, sa službenim licima u Zavodu, obići sve prostorije u Zavodu i ostvariti uvid u dokumentaciju neophodnu za obavljanje kontrole i nadzora, u skladu sa zakonom.

DIO DEVETI – SHODNA PRIMJENA PRAVILNIKA PREMA PREKRŠAJNO KAŽNJENIM LICIMA


Član 125.
(Prekršajno kažnjena lica)

Odredbe ovog pravilnika shodno se primjenjuju prema prekršajno kažnjenim licima, ako posebnim propisom nije drugačije određeno.

DIO DESETI – ZAVRŠNE ODREDBE


Član 126.
(Prestanak važenja ranijeg pravilnika)

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o kućnom redu u ustanovama za izdržavanje krivične sankcije, mjere pritvora ili drugih mjera - "Prečišćeni tekst" - broj: 06-02-2-8094/09 od 1. 7. 2009. godine.

Član 127.
(Stupanje na snagu)

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavlјivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01-02-1233/20
11. februara 2020. godine
Sarajevo


Ministar
Josip Grubeša, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!